Boll träffar ledning

Regler för golfspel

Moderator: Nale72

Användarvisningsbild
AlbertS
Inlägg: 9481
Blev medlem: mån 09 jan 2012, 20:26
Ort: Karlshamn GK
Kontakt:

Boll träffar ledning

Inläggav AlbertS » tor 05 okt 2017, 19:11

På dagens runda på hemmabanan träffade spelkamrat stolpen som kraftkabeln är upphängd på (och studsade in på banan igen). Lokal regel säger följande:

2. Boll träffar ledning
Om bollen träffar upphöjd ledning eller kabel, skall slaget annulleras och spelas om utan plikt (se regel 20-5). Om bollen inte omedelbart kan återfås, får den ersättas med annan boll.


En tolkning dök då upp i bollen om stolpen omfattades av ledningsregeln?
Karlshamns GK - Boa Olofström GK - 7.9

Stora Norrland
Inlägg: 503
Blev medlem: sön 20 okt 2013, 18:43

Re: Boll träffar ledning

Inläggav Stora Norrland » tor 05 okt 2017, 19:45

Nej, det tror jag inte.
See tex decision 33-8/13 där det beskrivs att lokala regler även kan föreskriva att stolpen skall omfattas.
Jag tolkar det som att stolpen inte omfattas om den inte explicit är inkluderad i den lokala regeln

Användarvisningsbild
AlbertS
Inlägg: 9481
Blev medlem: mån 09 jan 2012, 20:26
Ort: Karlshamn GK
Kontakt:

Re: Boll träffar ledning

Inläggav AlbertS » tor 05 okt 2017, 20:03

Tack för guidning in till rätt decision.

Lägger in texten så man snabbare kan se, låter ju helt klart rimligt att det måste stå med i regeltexten.

Q.
An overhead power line is so situated that it interferes with the play of a hole. Would it be appropriate for the Committee to make a Local Rule allowing a player whose ball is deflected by this power line the option to replay the stroke, without penalty, if he wishes?


A.
No. However, a Local Rule requiring a player to replay the stroke would be acceptable. The following text is suggested:

“If a ball strikes the power line during play of the ____ hole, the stroke is cancelled and the player must play a ball as nearly as possible at the spot from which the original ball was played in accordance with Rule 20-5 (Making Next Stroke from Where Previous Stroke Made).”

In some cases the Committee may wish to include in the Local Rule the towers or poles supporting such lines when the towers or poles are positioned such that they interfere with the play of the hole.
Karlshamns GK - Boa Olofström GK - 7.9

MrSpock
Inlägg: 372
Blev medlem: tis 20 dec 2011, 00:00
Ort: Lund, Skåne

Re: Boll träffar ledning

Inläggav MrSpock » tor 05 okt 2017, 21:00


Användarvisningsbild
AlbertS
Inlägg: 9481
Blev medlem: mån 09 jan 2012, 20:26
Ort: Karlshamn GK
Kontakt:

Re: Boll träffar ledning

Inläggav AlbertS » tor 05 okt 2017, 21:09


Du ger två svar i princip. I den första länken säger den att även stolpar räknas och bollen skall spelas om - är detta den texten svenska klubbar skall använda i sina lokala regler utan undantag?

I den andra länken precis som vi diskuterat från den engelska förlagan- att det måste stå specifikt i lokala regeltexten.

Kan man få ett något mer fördjupande svar tack?
Karlshamns GK - Boa Olofström GK - 7.9

Användarvisningsbild
+]Robban[+
Inlägg: 540
Blev medlem: ons 21 dec 2011, 16:35

Re: Boll träffar ledning

Inläggav +]Robban[+ » fre 06 okt 2017, 09:30

AlbertS skrev:

Du ger två svar i princip. I den första länken säger den att även stolpar räknas och bollen skall spelas om - är detta den texten svenska klubbar skall använda i sina lokala regler utan undantag?

I den andra länken precis som vi diskuterat från den engelska förlagan- att det måste stå specifikt i lokala regeltexten.

Kan man få ett något mer fördjupande svar tack?

Kolla rubriken under som heter just fördjupning där tycker jag att det blir ganska klart.
"You've just one problem. You stand too close to the ball after you've hit it." -Sam Snead

Användarvisningsbild
AlbertS
Inlägg: 9481
Blev medlem: mån 09 jan 2012, 20:26
Ort: Karlshamn GK
Kontakt:

Re: Boll träffar ledning

Inläggav AlbertS » fre 06 okt 2017, 10:59

Så, på Karlshamns GK gäller alltså att boll som träffar stolpe spelas där den hamnar, korrekt?
Karlshamns GK - Boa Olofström GK - 7.9

Användarvisningsbild
+]Robban[+
Inlägg: 540
Blev medlem: ons 21 dec 2011, 16:35

Re: Boll träffar ledning

Inläggav +]Robban[+ » fre 06 okt 2017, 14:27

precis
"You've just one problem. You stand too close to the ball after you've hit it." -Sam Snead

DCI981
Inlägg: 4307
Blev medlem: tor 22 dec 2011, 17:26

Re: Boll träffar ledning

Inläggav DCI981 » fre 06 okt 2017, 16:15

Är det inte bra märkligt att inte stolparna/ställningen inkluderas i den lokala regeln om det nu är möjligt.

Jag menar om dessa ledningar är dragna så att dessa är i spel och även stolparna/ställningen är placerad så att dom är i spel så borde det ju vara lika livsfarligt att klättra upp i ställningen om bollen mot förmodan har fastnat där uppe nära en strömförande ledning samt att bägge delarna är lika onaturliga på en golfbana och antagligen inte tänka att vara en del av bandesignen.

Varför inkludera det ena men inte det andra, det är ju i princip två olika delar av samma konstruktion?

Sawgrass
Inlägg: 6514
Blev medlem: tis 21 feb 2012, 00:48

Re: Boll träffar ledning

Inläggav Sawgrass » fre 06 okt 2017, 16:44

Stolparna anses väl inte stå där spelare ska hamna? ;)

Användarvisningsbild
Hofnar
Inlägg: 4229
Blev medlem: ons 21 dec 2011, 15:53

Re: Boll träffar ledning

Inläggav Hofnar » fre 06 okt 2017, 17:22

Sawgrass skrev:Stolparna anses väl inte stå där spelare ska hamna? ;)

Inte ens där deras bollar ska passera.
Valfrihet är opium för folket.

MrSpock
Inlägg: 372
Blev medlem: tis 20 dec 2011, 00:00
Ort: Lund, Skåne

Re: Boll träffar ledning

Inläggav MrSpock » fre 06 okt 2017, 21:11

AlbertS skrev:

Du ger två svar i princip. I den första länken säger den att även stolpar räknas och bollen skall spelas om - är detta den texten svenska klubbar skall använda i sina lokala regler utan undantag?

I den andra länken precis som vi diskuterat från den engelska förlagan- att det måste stå specifikt i lokala regeltexten.

Kan man få ett något mer fördjupande svar tack?

Ja, det borde jag förklarat. Text i kursiv stil är frivillig.

Användarvisningsbild
Hofnar
Inlägg: 4229
Blev medlem: ons 21 dec 2011, 15:53

Re: Boll träffar ledning

Inläggav Hofnar » mån 09 okt 2017, 10:06

"Upphöjd ledning" syftar väl på tävlingsledningen medan "kabel" är en vanlig simpel elledning eller liknande? Oavsett vilken typ av ledning bollen råkar träffa kan naturligtvis fråga vara om sk stolpskott.
Valfrihet är opium för folket.


Återgå till "Regler"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst